Sohbet & Paylaşım Platformu

Türkiyenin en iyi Sohbet Odaları ve Mobil Sohbet Sitesi. Ne Duruyorsun ? Kahveni Alıp Sende Sisteme Gir ve Eğlencenin Tadını Çıkart. Sohbet Odamız , Oyun ve Eğlence Kanalları Seni Bekliyor..
Play Store App Store

Sohbet Girişi

Masaüstü üzerinden giriş için mirc indir.

Dilerseniz mobil uygulamamızı indirip bağlanabilirsiniz.

Play Store App Store

SahilCafe İçerikleri


sivas Mobil Chat Sohbet Siteleri


sivas Mobil Chat Sohbet Siteleri

Türkiye’ nin en keyifli sohbet sitesi olan sivas sohbet sitemizde sizlerin keyifli ve eğlenceli vakitler geçirmeniz için sizlere her türlü olanağı sağlıyoruz.

Dilerseniz sohbet odalarımızda günün 24 saati kesintisiz bir şekilde sohbet edebilirsiniz. Dilerseniz oyun ve yarışma kanallarımızda soru cevap oyunları oynayarak güzel vakitler geçirebilirsiniz. Dilerseniz hem oyun oynayıp hemde Radyo kanalımızdan sevdiğiniz şarkıları istekte bulunarak keyifli bir şekilde müzik eşliğinde sohbet edebilirsiniz.

Sohbet siteleri son zamanlarda internetin de yaygın kullanımı ile beraber en çok kullanılan arkadaşlık kurma siteleri arasında yer almaktadır. Bu yüzden bir çok kişi internet üzerinden hem eğlenerek hem de rahatlıkla sohbet sitelerinden arkadaşlık kurmayı tercih ediyor. Aynı zamanda da sohbet siteleri internet üzerinden arkadaşlık kurulmasını sağladığı için gün içinde yirmi dört saat boyunca hizmet veriyor. Bu yüzden bir çok kişi istediği saatlerde sohbet sitelerine giriş yaparak rahatlıkla arkadaş edinebiliyor. Aynı zamanda da bahar sohbet sitelerindeki sohbet odaları gibi seçenekler sayesinde sohbet siteleri oldukça fazla tercih ediliyor.

Sohbet sitelerinde bulunan sivas chat odaları oldukça popüler konuşma platformları arasında yer almaktadır. Sohbet odalarında bazen konu ya da bazı kriterler bulunabilir. Kendinize uygun bir sohbet odası bulduğunuzda tek yapmanız gereken sohbet odasına katılarak konuşmaya başlamak olacaktır. Aynı zamanda bazı sohbet sitelerinde de kolaylıkla kendi sohbet odanızı açabilir ve diğer sohbet sitesi üyelerini rahatlıkla davet ederek onlarla tanışabilirsiniz.

 

Sivas Sohbet sitemiz yetişkin bireyler için açılmış yazılı ve mobil sohbet sitesi olup +18 yaş üstü kullanıcılar için dizayn edilmiştir.

Sivas Mobil Sohbet

Sivas Chat sitemiz tüm akıllı cihazlar ile uyumlu bir şekilde çalışmakta olup hiç bir ücret ödemeden günün her saati ücretsiz sohbet edebilir bay bayan arkadaşlar edinebilirsiniz.

 

SahilCafe.Net Platformu Olarak Sizlere Sivas Chat Sohbet Sitesinin  Ayrıcalıklı Avantajlarını Sunmak Ve Sivas Şehrimize Dair Bilgileri Sizler İçin Derlemek İstedik

 

İl Plaka Kodu  : 58

Telefon Alan Kodu : 0346

Meşhur Yiyecek & Tatlısı :

Kesme aşı websta  kesme aşı

Baviko

Kelle tatlısı

Sirok, gömme

Salata kurutması

Mercimek badı

Pezik, dal turşusu

Peskütan çorbası

Gezilebilecek Yerler :

Şehrin en güzel yerleri ile tarihi yerleri, mimari yapıları, doğal güzellikleri ve görülmesi gereken yerler listesi.Sivas merkezde ve çevresinde gezilecek yerler listesi;

Hafik Gölü

Hafik Gölü Sivas Gezilecek Yerler

 

Eğer yolunuz Sivas’a düşerse Koyunkaya mesire yerini, Şifaiye medresesini, Sivas çifte minareli medresesini ve Eğriçimen yaylasını mutlaka ziyaret edin.

İç Anadolu’nun önemli şehirleri arasında yer alan Sivas Hafik gölü ile yıl içinde bir çok ziyaretçilerini ağırlar. Koçhisar gölü olarak da bilinen gölde bir çok balık türü bulunmaktadır. Bu bölgeye geldiğiniz zaman serbest olta balıkçılığı yapabilirsiniz. Aynı zamanda göl çevresinde bir çok tesis bulunmaktadır. Tesislerden biri belediyeye bağlı olan göl gazinosudur. Göl gezinize geldiğiniz zaman gölün kenarında herhangi bir tesiste yorgunluğunuzu atabilirsiniz. Hafik gölünü ilk keşfedenlerden biri siz olabilirsiniz.

Gökpınar Gölü

Gökpınar Gölü Resimleri

 

Sivas’ta gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Sivas ilinin tabiat harikalarından birisi olan Gökpınar Gölü.Güneşin yaklaşma şekline göre renk değişimlerini gözlemleyebileceğiniz bu doğal güzellik ile dalış yapmak ise ayrı bir heyecan.Göl hakkında detaylı bilgiler Gökpınar Gölü yazımızda.

Divriği Kalesi

Divriği Kalesi Sivas Gezilecek Yerler

Sivas bölgesinde yer alan tarihi bir kaledir. Tarihte Bizans ile İran arasında sınır karakollarından biri olma özelliğini taşıyordu. Divriği kalesi, bugün bulunan Çaltı çayı üzerinde yüksek bir tepede sağlam bir kale olarak stratejik önem taşıyordu.

Yakın bir tarihe kadar Divriği kalesinin hemen alt kısmında küçük bir yerleşim yeri varmış. Bu yerde yaşayanlar zaman içinde tepeden ovaya doğru yerleşmeye başlamışlar. Kale surlarının batı yüzüne iki kapı açılmıştır. Biri ise bugün tamamen duvarla örülmüştür. Güneyde bulunan diğer kapı ise bir kısmı yıkık halde. Yüksekliğin dörtte üçü ise toprakla dolmuştur. Bu kapı ise kırık bir kemerle nihayetlenen çok yüksek bir kapı boşluğuna ulaşıyor.

 

Sivas Çifte Minareli Medrese

Çifte Minareli Medrese Sivas Gezilecek Yerler

Sivas gezilecek yerler listemizin sonraki durağına geçiyoruz.Sivas il merkezde bulunan medrese, 1271 yılında yapılmış ve günümüze kadar gelebilmiş tarihi bir yapıdır.

Kitabesinde yazan bilgiye göre, medrese ilhanlı veziri, Sahip Şemseddin tarafından yaptırılmıştır. Eğer Sivas’a yolunuz düşerse medreseyi mutlaka ziyaret etmelisiniz. Günümüzde sadece görkemli bir şekilde iki minaresi kalan medresenin birde taç kapısı bulunmaktadır. Taç kapısı üzerinde bulunan süslemeleri ile bugünde yoğun ilgi görmektedir. Medresenin karşısında ise Şifaiye medresesi bulunuyor. Geziniz sırasında eski bir tıp okulu olan ve aynı zamanda bir hastane olarak kullanılan Şifaiye medresesini mutlaka ziyaret edin.

KoyunKaya Mesire Yeri

İmranlı KoyunKaya Mesire Yeri Sivas Gezilecek Yerler

Sivas’ın İmranlı ilçesinde yer alan mesire alanı, cennetten bir parça sunmaktadır gelenlere. Ulaşımı biraz zor olsa da bu bölgeyi gördüğünüz an buna değdiğini hissedeceksiniz.

 

İmranlı ilçesine sadece 11 kilometre uzaklıkta olsa da biraz zorlu yola sahiptir. İçinde sakladığı doğal güzellikleri sadece yola dayanabilen turistlere gösteriyor burası. Yol boyunca size papatyalarla dolu yeşillikler, çağlayanlar ve dereler sizlere eşlik edecek. Bu bölgeyi keşfetme isteği ise daha ilk adımlarınızda başlayacak. Mesire alanına ulaşana kadar zaten bir çok güzelliği keşfetmiş olacaksınız. Koyunkaya’ya ulaştığınız zaman zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. Harika bir doğaya sahip olan bu nokta size tüm güzelliklerini gösterecektir.

Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası

Divriği Ulu Cami Sivas Gezilecek Yerler

1228 yılına Anadolu Selçuklu Devletine bağlı Mengücek beyliğinin başında olan Ahmet Şah’ın eşi Melike Turan tarafınca inşa ettirilmiştir. Bu yapının bulunduğu kasabada fazlaca selçuklu eserleri de bulunmaktadır. Birişinde bulunan Darüşşifa’da onlara ait eserlerdendir. Üç boyutlu detaylı geometrik stillerin ve bitkisel benzerlerin bulunduğu caminin bir örneği daha yoktur. Dört kapısı olan cami ve Darüşşifanın isimleri, Şifahane taç kapısı, kuzey taç kapısı, şah mahfili taç kapısı ve cami batı taç kapısıdır. Mimarlık ve mühendislik harikası olan cami en önemli yapılardan biri olup, mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir. Bu camiyi gezdiğiniz sırada bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmamalısınız.Detaylı bilgiler Divriği Ulu Camii yazımızda.

Eğriçimen Yaylası

Eğriçimen Yaylası Sivas Gezilecek Yerler

 

Sivas’ın doğal güzellikleri arasında yer alan yayla, yıl içinde bir çok ziyaretçisini ağırlamaya devam ediyor.

Koyulhisar ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan yayla, doğanın en güzel hediyelerinden biridir. Yeşilin her tonu, sıra sıra dizilen yayla evleri ve ziyarete gelen turistler. Tüm güzelliğini gözlerimizin önüne seren yayla, dağ turizmi için oldukça önemlidir. Yaylada alabalık tutabilir ve ilkbaharın en güzel renklerine burada şahit olabilirsiniz. Aslında her mevsim bir başka güzel renklere bürünür burası. Ayrıca sonbahar aylarında tadına doyum olmaz, insanı her mevsim büyüleyerek güzelliğinden bir parça bırakır hafızalara. Sivas’ın Eğriçimen yaylasını mutlaka ziyaret etmeniz gerekir. Yanınızda fotoğraf makinenizi getirmeyi de sakın unutmamalısınız.

Sızır Şelalesi

Sızır Şelalesi Sivas Gezilecek Yerler

Sivas’ın Gemerek ilçesine bağlı olan şelale, Türkiye’nin sayısız güzellikleri arasındadır.Bu harika şelale, Sivas’a 136 km uzaklıktayken, Kayseri bölgesine sadece 100 km uzaklıktadır.Gerçek anlamda keşfedilmesi gereken yerlerden biri olan şelale, her mevsim sularını büyük bir coşkuyla bırakıyor. Aynı zamanda bu harika şelale 2. derece sit alanı olarak ilan edilmiştir.

Tödürge Gölü

Tödürge Gölü Sivas Gezilecek Yerler

 

Aynı zamanda Demiryurt gölü olarak da bilinen göl, Sivas’ın gezilecek yerleri arasındadır. Erzurum Sivas kara yolunun 50 kilometre sonrasında karşınıza çıkacak olan Tödürge özellikle Sivas cumhuriyet üniversitesinin düzenlediği su sporları ile şenleniyor. Ayrıca şenliğe halkta katılarak her yıl eğlence düzenlenir.

Şifaiye Medresesi

Şifaiye Medresesi Sivas Gezilecek Yerler

Sivas gezilecek yerler listemizin sonraki durağı Şifaiye Medresesi.Yapılmış olduğu ilk dönemlerde hem tıp eğitimleri veren, hemde hastane olarak kullanılan medrese, Sivas’ın il merkezinde bulunuyor.

Karşısında ise yine turizm açısından önemli olan yapıtlar arasındaki Sivas Çifte Minareli Medrese bulunuyor. Şifaiye medresesi, Anadolu Selçuklu sultanlarından I. İzzettin Kekavus tarafınca yaptırılmıştır. 1217 yılında yapılan medresenin zengin işlemeleri göze çarpan detaylar arasındadır.

Gök Medrese (Sahibiye Medresesi)

Gök Medrese (Sahibiye Medresesi) Sivas Gezilecek Yerler

Anadolu Selçuklu 3.Gıyaseddin Keyhüsrev döneminde Sahip Ata Ali b. Hüseyin tarafından yapılmıştır.İsmi gök medrese olarak anılmaktadır ancak Sahibiye medresesi olarakta adlandırılmıştır.Sanatsal olarak oldukça önemli bir eserdir.Evliya Çelebi medrese ile ilgili olarak “Bu eserin mislini yapmak mümkün değil, emsaline rastlanmamıştır” demiştir.

Kangal Balıklı Kaplıcası

Kangal Balıklı Kaplıcası Sivas Gezilecek Yerler

Şifalı suları ile pek çok rahatsızlığa iyi gelen Kangal balıklı kaplıcası aynı zamanda deri hastalıklarınada iyi gelmekte.Özellikle Sedef hastalıklarının tedavisinde kaplıca tercih ediliyor.

Kale Camii

Kale Camii Sivas Gezilecek Yerler

 

3. Murat Han’ın vezirlerinden biri olan Mahmud paşa tarafınca Osmanlı döneminde yaptırılmış olan eserdir. Yapımı 1580 yılında tamamlanmıştır.

Çaltı Çayı

Sivas gezilecek yerler listemizin son sırasına geliyoruz.Biri Kangal çayı adı ile Tecer dağlarının güney batı yamaçlarından, diğeri ise Kalkım çayı adıyla Yama dağının batı yamaçlarından olmak üzere iki kol halinde başlayan Çaltı Sivas bölgesinin önemli akarsularından biridir. Çetinkaya yakınlarında biraz genişleyen ve birleşen bu iki akarsu birleştikten sonra doğu bölgesine yönelir.

Akkuşağı yöresi Ana Fırat nehrine açılan çayın hiç bir yeri geniş olmadığı gibi, Çetinkaya ve Divriği bölgelerinde biraz genişliyor. Çayın her iki yanında sıralanan 1-2 km arası değişen alüvyon toprakları da bulunuyor. Bu topraklar ise bölge tarımı açısından oldukça önemli yere sahiptir.Olur da bir gün yolunuz Sivas’a düşerse Çaltı çayını mutlaka görün diyoruz.

Sizlerde Sivas gezilecek yerler listesinde yer almasını düşündüğünüz yerleri yazımıza yorumda bulunarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan "  " başlıklı makaleyi okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir