Sohbet & Paylaşım Platformu

Türkiyenin en iyi Sohbet Odaları ve Mobil Sohbet Sitesi. Ne Duruyorsun ? Kahveni Alıp Sende Sisteme Gir ve Eğlencenin Tadını Çıkart. Sohbet Odamız , Oyun ve Eğlence Kanalları Seni Bekliyor..
Play Store App Store

Sohbet Girişi

Masaüstü üzerinden giriş için mirc indir.

Dilerseniz mobil uygulamamızı indirip bağlanabilirsiniz.

Play Store App Store

SahilCafe İçerikleri


Afyon Mobil Chat Sohbet Siteleri


Afyon Mobil Chat Sohbet Siteleri

Türkiye’ nin en keyifli sohbet sitesi olan Afyon Mobil sohbet sitemizde sizlerin keyifli ve eğlenceli vakitler geçirmeniz için sizlere her türlü olanağı sağlıyoruz.

Dilerseniz sohbet odalarımızda günün 24 saati kesintisiz bir şekilde sohbet edebilirsiniz. Diğerseniz oyun ve yarışma kanallarımızda soru cevap oyunları oynayarak güzel vakitler geçirebilirsiniz. Dilerseniz hem oyun oynayıp hemde Radyo kanalımızdan sevdiğiniz şarkıları istekte bulunarak keyifli bir şekilde müzik eşliğinde sohbet edebilirsiniz.

Afyon Sohbet sitemiz yetişkin bireyler için açılmış yazılı ve mobil sohbet sitesi olup +18 yaş üstü kullanıcılar için dizayn edilmiştir.

Afyon Mobil Sohbet

Afyon Mobil Chat sitemiz tüm akıllı cihazlar ile uyumlu bir şekilde çalışmakta olup hiç bir ücret ödemeden günün her saati ücretsiz sohbet edebilir bay bayan arkadaşlar edinebilirsiniz.

 

SahilCafe.Net Platformu Olarak Sizlere Afyon Chat Sohbet Sitesinin  Ayrıcalıklı Avantajlarını Sunmak Ve Afyon Şehrimize Dair Bilgileri Sizler İçin Derlemek İstedik

 

İl Plaka Kodu  : 03

Telefon Alan Kodu : 0272

En Meşhur Tatlısı  :

  • Erişte Baklavası , Höşmerim , Kaymak Baklavası

En Meşhur Yemeği :

  • Emirdağ Güveci
  • Keşkek
  • Etli Zürbiye
  • Çullama Köfte
  • Afyon Kebabı
  • Afyon Böreği

Gezilebilecek Yerler

Afyon Kalesi

Afyonkarahisar il merkezinde yer almaktadır.

Afyon Kalesinden şehrin tamamını izleyebilirsiniz.

Afyon Ulu Cami

Afyonkarahisar il merkezin bağlı Camikebir Mahallesinde yer almaktadır. Ulu Camii; 1273 yılında Selçuklu Veziri Sahip Ata Fahrettin Ali’nin oğlu Sancak Beyi Nasredüddin Hasan tarafından inşa ettirilmiştir. Ulu Camii 40 ahşap sütunu, minberi ve mihrabı ile dikkat çekmektedir.

Caminin içinde bulunan 40 ahşap direkten dolayı Kırk Direkli Camii olarak da anılmaktadır.

Eber Gölü

Bolvadin ilçe merkezine 8 km uzaklıkta Eber Köyünden göle ulaşabilirsiniz.

Çok büyük bir göl olan Eber Gölünün bazı kısımlarında bulunan kamışlardan dolayı, büyük kısmı çayırmış gibi bir görüntü vermektedir.

Göl üzerinde bulunan kamış köklerinin topraktan ayrılması sonucu rüzgarın etkisiyle üzerine toprak birikir ve bu kamış kökleri yüzen adacık olur.

Ömer Kaplıcaları

Afyonkarahisar il merkezine 15 km uzaklıkta yer almaktadır. Kaplıca adını Ömer Dede Yatırından almıştır. Kaplıca su sıcaklığı 46-71 derece arasındadır.

Kaplıcanın suları; beslenme bozuklukları, kas-sinir hastalıkları, romatizmalı hastalıklar, solunum yolu hastalıkları, kemik hastalıkları, beslenme bozukluğu, kireçlenme ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir.

 

Kırkgöz Köprüsü

Bolvadin ilçe merkezinde Elber Gölüne akan Akarçay üzerinde yer almaktadır. Kırkgözler Köprüsü kuzey ve güney olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.

 

Buzluk Mağarası

Sultandağı ilçesine bağlı Dereçine Kasabasının güneyinde yer almaktadır. Sultandağı’nın en yüksek yerinde bulunan bir doğa harikasıdır. Uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra Buzul Mağarasına vardığınızda buna değdiğini göreceksiniz.

Buzluk Mağarasının girişi sadece bir kişinin geçebileceği genişliktedir. İçinde üç kademenin olduğu mağaraya girdiğiniz anda soğuk bir hava sizi karşılayacaktır. Aşağı doğru indikçe hava soğumaktadır.

Aşağı kısımda yer alan buzul sarkıtlar etkileyici bir güzellik oluşturmaktadır. Buzluk Mağarasında yer alan kar kristalleri adeta bir elmas hazinesi görünümünü veriyor.

Haziran ayına kadar üzerinde kar eksik olmayan Sultandağı’nda yer alan bu mağaraya yazın çıkılmaktadır. Zaten kış aylarında bu soğuğa dayanmak mümkün değil.

Ayazin Köyü ve Metropolis

Ayazini; İhsaniye ilçesine bağlı Frig Döneminden beri yerleşim yeri olarak kullanılan bir köydür. Frig Döneminden Bizans’a kadar yerleşim yeri olarak kullanılan Ayazin Köyünün her köşesinde tarihe dair bir şeyler bulmak mümkün.

Ayazin Köyünde yer alan kayalıklar Frig Dönemine ait bir yerleşim yeridir. Kayalıklara oyularak yapılan bu yerleşim yerinde sarnıçlar, toplantı salonları, mezar odaları, erzak depoları ve yer altı sığınakları bulunmaktadır.

Kayalar içinde yer alan evlerin bazıları iki katlı olup ve katlar arasında merdiven bulunmaktadır. Dış düşmanlardan korunmak ve iklim şartlarından dolayı kaya içine yapılan yerleşim yeri günümüzde oldukça dikkat çekmektedir.

Afyon Arkeoloji Müzesi

İl merkezinde Kurtuluş Caddesinde yer almaktadır. Afyonkarahisar ve çevresinde yaklaşık 40 höyük, 20 antik şehirden elde edilen eserlerin sergilendiği bir müzedir.

Müze zengin bir koleksiyona sahiptir. Müzede; Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Helenistik, Roma ve Bizans Dönemine ait kazı çalışmalarında elde edilen eserler sergilenmektedir.

Müzenin bahçesinde heykeller, sütun başlıkları, lahitler ve mezar stelleri teşhir edilmektedir. İçinde bulunan eser bakımından ülkemizin en beşinci müzesi olma özelliğine sahip Arkeoloji Müzesi her yıl binlerce ziyaretçi ağırlamaktadır.

Zafer Müzesi

l merkezinde Hükümet Konağı yanında yer almaktadır. 1985 yılında hizmete açılan Zafer Müzesi 1919-1922 yıllarını anlatan önemli bir müzedir.

Başkomutan Meydan Muharebesinin planlandığı binada hizmet veren müzede bu savaş hakkında bilgi verilmektedir. Ayrıca Mustafa Kemal Paşa ve silah arkadaşlarının kaldıkları oda düzenlenerek, ziyarete açılmıştır.

Acıgöl Kuş Cenneti

Acıgöl; Afyonkarahisar ve Denizli il sınırları arasında bulunan bir tektonik göldür. Acıgöl’ün bir kısmı Başmakçı ilçesinin güney batısında yer almaktadır. Başmakçı ilçesinden 5 km uzaklıkta Akpınar Köyünden göle ulaşabilirsiniz.

Acıgöl; flamingo, martı, karabatak, turna, yaban ördeği, pelikan, leylek gibi kuş türlerine ev sahipliği yapmaktadır. Acıgölde yaklaşık olarak 176 kuş türü bulunmaktadır. Kuşların cıvıltısı eşliğinde muhteşem bir gezi yapabilirsiniz.

Gecek Kaplıcası

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde İç Batı Anadolu Bölümü, Afyon ili sınırlarında bulunan Gecek Kaplıcası, Afyonkarahisar-Kütahya yolu üzerinde bulunur. Şifa suları dışında piknik alanları da popülerdir. Burada bulunan termal suları başta solunum ve kadın hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir. Hem şifa bulmak hem de gezi amaçlı buraya mutlaka uğramalısınız.

İscehisar Peri Bacaları

Türkiye’nin Ege Bölgesinde İç Batı Anadolu Bölümü, Afyon ili, İscehisar ilçe sınırında bulunan İscehisar Peri bacaları, Şehrin harika doğal güzelliklerinden biridir.

Ebheri Kümbeti

Ebher-i kümbeti Eber köyünde kare biçimli bir taş duvar üstünde aynı zamanda 8 köşeli olup bir anıt mezar şeklini ortaya çıkarmaktadır. Bu anıt mezarda Taş Medresesinin hocası olan ve aynı zamanda İsagoci adlı eserin yazarı olan Esirüddin Ebheri’ye aittir.

Böcü İnleri Kilisesi

Bu yapı ile ilgili kısaca gözlemlerimizi aktaracak olursak; bu kilise tüf, sarp ve kayalıklarda oyulmuş aralıklı üç kiliseden oluşmaktadır. Bu kiliseler yapılış tarihi ve kimin tarafında yapıldığı ile ilgili kesin bilgi bulunmamaktadır. Fakat çeşitli rivayetler bulunmaktadır. Bu yapıların m.ö 8. ve 10. Yüzyılları arasında inşa edildiği ve bu yapıların Bizans dönemine ait olduğu söylenilmektedir. Ayrıca çevresinde aynı yapılara benzer kaya odaları ve kaya mezarları da mevcuttur.

Çay kervansaray (Taşhan)

Bu eser Selçuklular tarafında 1278 yılında yapıldığı ve mimarı Mehmet Oğlu Bey olduğu söylenmektedir. Selçukluların ticarete verilen önemi hepimiz tarih kitaplarında öğrenmişiz. Ticaret demek kervansaray demek konaklama demektir Selçukluların lügatında. Kervansaray iki bölümde oluşmaktadır. Bir bölümü yazlık diğer bölümü kışlık olarak bilinir. Yazlık olan bölüm bu da Han’ın avlusu olan yer büyük bir tahribata uğramıştır. Kışlık bölümü ise günümüze kadar sapasağlam gelmiştir.

Afyon Millet Hamamı

Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde İç Batı Anadolu Bölümü, Afyon ili, Başmakçı ilçe sınırında bulunan Millet Hamamı, Yapılış tarihi bilinmemekle birlikte Osmanlının 17. ve 18. yüzyıldaki eserlerine benzemektedir. Mimarisi oldukça dikkat çekicidir. Kuzey tarafı erkeklerin Güney tarafı kadınların hamamı olarak inşa edilmiştir.

Bolvadin Müzesi

Türkiye’nin Ege Bölgesinde İç Batı Anadolu Bölümü, Afyon ili Bolvadin ilçe merkezinde bulunan Bolvadin Müzesi, 1987 yılında beri belediye müzesi olarak hizmet vermektedir.

Gazlıgöl Kaplıcası

Türkiye’nin Ege Bölgesinde İç Batı Anadolu Bölümü, Afyon ili, İhsaniye ilçe sınırında bulunan bu kaplıca başta Romatizmal hastalıklar, kireçlenme ve kadın hastalıkları olmak üzere birçok hastalığa iyi gelmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan "  " başlıklı makaleyi okumak için tıklayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir